Hvis du er typen, der elsker god lyd – Altså, som i rigtig god lyd – så har Bowers & Wilkins netop smidt et nyt stykke øreguf på gaden.
Sammen med legendariske Abbey Road Studios har de lanceret 801 Abbey Road Limited Edition, som markerer 45 år med verdens måske mest ikoniske studie.
Og hvis de kan godkende lydkvaliteten, så fejler det jo nok ikke noget.
Den nye højttaler er baseret på den roste 801 D4 Signature, så vi snakker altså referencelyd som i “wow, nu skal jeg høre hele Pink Floyd-boksen igen bare fordi jeg kan høre de synths i baggrunden.”
Det bliver dog ikke for alle, for Bowers & Wilkins laver kun 140 par – og med en pris på 60.000 euro pr. sæt – det er 450.000 danske kroner – så er det også de færreste, der lige smider sådan et sæt i indkøbskurven. Når du åbner kassen, følger der til gengæld også en bog med, der fortæller hele historien om makkerparret Abbey Road og Bowers & Wilkins.
Mon ikke Sir Paul McCartney allerede har sikret sig det første sæt.
Har du gysserne og interessen, kan du læse mere om Bowers & Wilkins 801 Abbey Road Limited Edition LIGE HER.

Se andre seje sager om: Bowers & Wilkins