Okay, lad os lige starte med et spørgsmål.
Hvor mange kvindelige opdagelsesrejsende kan du sådan lige umiddelbart nævne?
Der kan du bare se, og faktisk viser en ny undersøgelse, at halvdelen af danskerne ikke kan nævne én eneste kvindelig opdagelsesrejsende, mens kun 22% husker at have lært om dem i skolen. Hele 68% mener faktisk, at kvinder er underrepræsenteret i litteratur og medier.
Det er alligevel voldsomme tal, og det vil OnePlus nu gøre noget ved, for de har sat tre kvindelige bjergbestigere, inklusive en tidligere Miss Finland og model, i stævne til noget af en udfordring.
Her vil Elise Wortley, grundlægger af ‘Woman With Altitude’, spanske Edurne Pasaban, den første kvinde til at bestige alle verdens 14 bjergtoppe over 8.000 meter, og finske Lotta Hintsa, tidligere Miss Finland og nu bjergbestiger, nemlig genskabe Dorothy Pilleys ekspedition tværs over Korsika i historisk autentisk udstyr.
Og de vil dokumentere hele turen med en OnePlus 13 smartphone, som er udstyret med et fremragende kamera lavet i samarbejde med Hasselblad.
Dokumentaren, der følger den historiske ekspedition, udkommer d. 3. marts forud for Kvindernes Internationale Kampdag d. 8. marts, men du kan også følge med på Instagram undervejs.
Det er et ret fedt initiativ, og det er altså nogle seje kvinder.
Vis dette opslag på Instagram
Se andre seje sager om: OnePlus