Aston Martin og Curv Racing Simulators har løftet sløret for deres nye AMR-C01-R Hypercar Edition, som er en sindssygt gennemført racingsimulator.
Den nye simulator er udviklet i samarbejde med racerkøreren Darren Turner – han er nemlig også grundlægger af Curv – og kun 24 styk bliver bygget i ægte superbil-ånd.
Inspirationen kommer direkte fra Le Mans, og du kan bestille din simulator, så den matcher designet på enten bil #007 eller #009 fra dette års ræs. Foran dig er der en 49 tommer skærm med Nvidias seneste RTX-teknologi, så fartfornemmelsen, detaljer og adrenalinkick er helt i top.
Hvert eksemplar bliver i øvrigt håndlavet i England, og prisskiltet?
Du skal af med lige over en halv million kroner. Hey, det er da billigere end en Aston Martin i den virkelige verden.

Se andre seje sager om: Aston Martin, Gaming, Køresimulator