Ja tak, de fleste forbinder måske en racingsimulator med et ordentligt skrummel, der både fylder og ikke gør noget specielt godt for æstetikken.

Sådan er det ikke med den nye Prodrive Racing Simulator.

Prodrive har produceret racerbiler i lige knap 40 år, så de ved udmærket godt, hvordan man får fart over feltet, og deres erfaringer er klemt ind i det her vidunder, der er bygget af hele 16 lag birketræ, som så lige har fået et cockpit af kulfiber.

Det er ret smukt, og der er masser af hestekræfter med en PC med et 12 GB GeForce RTX-grafikkort og 16 GB hukommelse, der kører Assetto Corsa-software på en 49 tommer buet skærm med 5K-opløsning og en opdateringshastighed på 165 Hz.

Oveni hatten er der et Precision Sim Engineering LM Pro-rat, en Simucube 2 PRO-ratmotor og en mekanisk, elektrisk justerbar pedalboks, mens du desuden får frit valg mellem B&O Beoplay H100 hovedtelefoner eller en ekstern Beosound A9-højttaler.

Og bare rolig, Prodrive kommer og installerer det hele hjemme hos dig.


Se andre seje sager om: ,